poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Doskonałe przyjęcia

Ostatnio coraz bliższe stają mi się słowa Jeana-Paul Sartre, że „szczęściem jednego człowieka jest drugi człowiek”, i chyba dlatego uważam, że każda okazja jest dobra, żeby pobyć i porozmawiać z ludźmi. Osobiście lubię spotkania te zorganizowane, i te zupełnie spontaniczne, a sekrety przygotowywania tych udanych i niezapomnianych bardzo mnie interesują.


Jakiś czas temu trafiła w moje ręce książka Lizzie O’Prey „Doskonałe Przyjęcia” zawierająca 52 pomysły na udane przyjęcia. Dla mnie rzeczywistość życia autorki to zupełnie inny świat, ale kilka jej sugestii wzięłam sobie do serca. Oto miszmasz pomysłów, wskazówek i rad na udane przyjęcia, który pozostał w mojej głowie po lekturze  książki:
 1. Organizując grilla warto zapewnić 2-3 porcje mięsa/ryby na osobę.
 2. Łodygi kwiatów do wazonu należy obcinać pod kątem i pod wodą, aby ograniczyć dostęp powietrza i szybki rozwój bakterii (osobiście łodygi kwiatów nacinam dodatkowo wzdłuż, i codziennie podcinam, co naprawdę przedłuża im żywotność).
 3. Organizując spotkanie „na kocu” np. piknik, warto zabrać ze sobą kilka poduszek.
 4. Przemówienie najlepiej zacząć od chwytliwego komentarza lub dramatycznego stwierdzenia, a przemawiając warto odnieść się dwa lub trzy razy do wydarzenia lub osób, które przemówienie dotyczy.
 5. Organizując przyjęcie dla dzieci warto zadbać o torebki ze słodyczami na wynos. Dzieci to uwielbiają :)
 6. Szukając pomysłu na prezent z okazji rocznicy warto wziąć pod uwagę gody małżeńskie (pierwsze – papierowe, drugie – bawełniane, trzecie – skórzane, czwarte – kwiatowe/ owocowe, piąte – drewniane, szóste – cukrowe, itd. )
 7. Warto nauczyć się mieszania kilku drinków na bazie dżinu, na bazie wódki i wermutu, ew. rumu, tequili czy brendy.
 8. Na weselu nie powinno się przyćmić strojem panny młodej.
 9. Do proszonego obiadu należy podać 2 kieliszki wina (2/3 butelki na osobę).
 10. Kieliszek wina napełniamy do 1/3 wysokości, co najwyżej do połowy.
 11. Jeżeli na przyjęciu są dzieci warto je zaangażować do pomocy (rzucanie ryżu na szczęście, ułożenie prezentów pod choinką, itd.)
 12. Wznosząc toast należy zadbać o to, aby wszyscy goście mieli napełnione kieliszki, i aby nie wznosić go dłużej niż 5 minut.
 13. Wygłaszając toast należy wznieść kieliszek w stronę adresata, na końcu toastu wskazać na adresata kielszkiem, a jeśli siedzi on na wyciągnięcie ręki wypada stuknąć się z nim kieliszkami.
 14. Warto mieć pomysł na zakąski dla niespodziewanych gości (gotowe ciasto francuskie czy puszka tuńczyka dają naprawdę wiele możliwości).
 15. Kompletując zastawę obiadową warto wziąć pod uwagę swoje popisowe dania aby nie zapomnieć o kółku do pizzy, półmiskach do makaronu czy nożach do ryb.
 16. Gościowi proszonego obiadu nie należy odwoływać spotkania w ostatniej chwili, przychodzić przed czasem, spóźniać się dłużej niż pół godziny i zostawać zbyt długo.
 17. Idąc na proszony obiad należy pamiętać o jakimś drobiazgu dla gospodarza (butelka wina brzmi świetnie).
 18. Zanim napełnisz swój kieliszek nalej innym osobom.
 19. Na spotkaniach rodzinnych staraj się zachować poczucie humoru.  
PS
„Dobrych manier w szczególności muszą przestrzegać brzydale. Pięknisiom wszystko uchodzi na sucho” ;)
 Evelyn Waugh


5 komentarzy:

 1. Ja z tych pięknych więc się nie przejmuję zasadami ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zeby nie było- to tak pół-żartem, pół-serio ;) Co do samych przyjęć lub proszonych obiadów to z własnych doświadczen powiem że nie ma nic gorszego niż zasiedziany gość... Taki który nie reaguje na teksty w stylu " o jak już późno , a ja muszę wcześnie wstać" albo na długie przerwy w rozmowie i wyraźne sygnały że gospodarze mają już dość

   Usuń
  2. Ja też nie lubię zasiedzianych gości :)

   Usuń
 2. bardzo fajne rady, dobrze je mieć gdzieś z tyłu głowy. a co do poprzedniego komentarza mój mąż ma takie powiedzenie "Dobra gościna godzina" ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze pamiętać :)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...