wtorek, 14 stycznia 2014

Ale kino: Z dystansu (2011)

Akcja toczy się w nowojorskiej szkole. Główny bohater to charyzmatyczny nauczyciel Henry Barthes (Adrien Brody) oddany swojej profesji całkowicie. Potrafi on dotrzeć do młodzieży i ją sobie zjednać. Niestety, jego bolesna tajemnica rzutuje na jego życie sprawiając, że wybiera on rolę nauczyciela na zastępstwo, nigdzie nie zagrzewając miejsca na dłużej i nie nawiązując z nikim bliższych relacji. Nie wszystko też bohaterowi się udaje...

źródło: www.imdb.com

Z dystansu to sekwencja obrazów, na które składa się historia trzech tygodni z życia nauczyciela, monolog pedagoga, jego wspomnienia z dzieciństwa oraz czarno biała animacja. Już sam ten zabieg stwarza specyficzny klimat, którym jestem oczarowana tak samo jak fabułą filmu, kreacjami głównych bohaterów (urzekający Adrien Brody, Betty Kaye, Sami Gayle), a także pozostałych pracowników placówki (m.in. James Caan, Lucy Liu) .
Z dystansu zmusza do refleksji nad życiem, które jest złożone, niełatwe i często po prostu niesprawiedliwe. Obraz uświadamia nam, że nie jesteśmy w stanie zrozumieć drugiego człowieka i decyzji przez niego podjętych, bo wszyscy stwarzamy pozory i ulegamy pozorom stwarzanym przez innych. Ta gra często zaczyna się już w naszych domach. W trakcie oglądania filmu nie sposób nie oddać się refleksji na temat nauczania, własnych oczekiwań względem tego systemu, jego przyszłości, a także rolę i obecność rodziców w całym procesie. Film budzi także pytania o naszą przyszłość. To piękne i przejmujące kino. Gorąco polecam.
„Zawodzimy. Zawodzimy. W sensie niespełnionych nadziei. W tym swoich własnych.”
„Wszystkim nam potrzeba czegoś, co oderwie nas od… złożoności rzeczywistości.”
„Wszyscy jesteśmy tacy sami. Wszyscy odczuwamy ból. Wszyscy żyjemy chaotycznie. Życie jest bardzo pogmatwane. Wiem.”
Henry Barthes, Z dystansu4 komentarze:

 1. Zapowiada się ciekawie, może obejrzę w weekend :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Spodobał mi się twój komentarz, na pewno obejrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaciekawiłaś mnie, muszę go obejrzeć!

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę, że film w moim guście, ciekawa recenzja! Będę oglądać!

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...