czwartek, 3 kwietnia 2014

Życiowe mądrości

„© Depositphotos.com/millana"
Niby puste frazesy wyniesione z domu albo gdzieś tam zasłyszane czy przeczytane, ale cisną się na usta zawsze gdy tylko życie da powód. Oto pięć tych, które sama wypowiadam najczęściej i kilka refleksji na ich temat:

Umiesz liczyć, licz na siebie uparcie powtarzał mój nauczyciel matematyki. Sytuacje w życiu tak jak ludzie się zmieniają, a ludzie przychodzą i odchodzą, potrafią też czasem zawieść albo zranić i chyba jedyna pewność jaką w życiu można mieć to pewność siebie. Poza tym nasz sukces sam do nas nie przyjdzie. Potrzebuje od nas celu, samodyscypliny, wytrwałości i uporu, dlatego sprawy trzeba brać w swoje ręce, bo jakość naszego życia zależy przede wszystkim od nas samych.

Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu sprzedał mi kiedyś wczasowicz mojej mamy i nie pamiętam już ile to sytuacji skwitowałam tym tekstem. Ludzi nie uszczęśliwisz na siłę choćbyś nie wiem jak się starał, a już próba zadowolenia wszystkich naraz to pewny klucz do porażki. O pomocy na siłę w dobrej wierze nie wspomnę. Nic na siłę. Szkoda czasu, nerwów i zdrowia. Naprawdę. 

Wszystko wraca. Tadeusz Niwiński w książce JA napisał:
" - chcesz mieć przyjaciela - bądź przyjacielem,
- chcesz zainteresować ludzi - bądź nimi zainteresowany,
- chcesz być lubiany - polub innych,
- chcesz zdobyć autorytet - szanuj innych,
- chcesz być słuchany - słuchaj,
- chcesz być podziwiany - podziwiaj".
I można by tak wyliczać bez końca. Nawet jeśli nie wszystko powróci, to większość na pewno, dlatego warto być lepszym dla siebie, dla ludzi, dla świata. To wraca.

Prawda leży pośrodku. Żyjemy w trudnych czasach. Wiemy więcej, ale co z tego skoro na każdy temat zawsze co najmniej dwa stanowiska, a po każdej ze stron tyle samo zwolenników, ekspertów, wyników badań i analiz. Posłać dziecko do żłobka i uspołeczniać jak najszybciej czy zostać z nim jak najdłużej w domu, pasta z fluorem czy bez, szczepić czy nie szczepić... Bezmyślna wiara w co lub kogokolwiek ogłupia. Trzeba zachować zdrowy rozsadek, logiczne myślenie, czujność i dociekać prawdy samemu na miarę swoich możliwości, bo bardzo łatwo jest zostać ofiarą manipulacji, gdyż

Kłamstwo ma to do siebie, iż powtórzone tysiąc razy staje się prawdą. Czy człowiek ma wpływ na klimat na Ziemi? Czy istnieje próchnica butelkowa? Czy lekarstwa są bezpieczne?
Co do klimatu to zmienia się on od zawsze, więc czy człowiek może na niego istotnie wpływać? Czy walka z globalnym ociepleniem ma sens? Na marginesie na walkę z nim sama Polska do 2020 r wyda grube miliardy zł. Czy nie jest to wyrzucanie pieniędzy w powietrze?
Jeśli zaś chodzi o próchnicę butelkową to, przypomnę, że aby doszło do rozwoju próchnicy muszą jednocześnie zaistnieć cztery czynniki: bakterie, cukry, podatność zębów i czas. Kobiety od dawna karmią dzieci przez butelki, a żniwo jakie zbiera próchnica u dzieci w bardzo wczesnym wieku rośnie dramatycznie ostatnimi czasy więc przypisywanie próchnicy butelce wydaje mi się głębokim nadużyciem. Warto może wziąć pod lupę to co jedzą nasze dzieci, higienę ich jam ustnych, lekarstwa, które zażywają oraz ich uwarunkowania genetyczne.
Co do lekarstw, to testuje się je na zdrowych ludziach, a w rzeczywistości pacjenci przewlekle chorzy, którzy stosują lekarstwa przez długi czas najczęściej stosują po kilka preparatów na różne schorzenia jednocześnie. Tak na logikę te lekarstwa muszą ze sobą reagować. Wyników tych kombinacji nikt nie bada. Poza tym zgony w trakcie badań klinicznych traktowane są jako tajemnica handlowa firmy co pozostawiam bez komentarza. Taka więc bezkrytyczna akceptacja wszystkiego, co dociera do nas przez środki masowego przekazu uznawane za wiarygodne jest dalece lekkomyślna, a może nawet stanowi porażkę naszej inteligencji. 

A Tobie co życie powtarza najczęściej?

PS
TOP TEN Powiedzonka


7 komentarzy:

 1. Mądrości, które przestawiłaś w swoim poście, znam i faktycznie jest w nich dużo prawdy :) Najbardziej wierzę w karmę, w to, że wszystko do nas wraca i jak siejemy dobro to w naszym życiu ono zaowocuje, jak dajemy z siebie nienawiść i zło to niestety takiej samej jakości będzie nasze życie :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. hej dołączam do grona Twoich czytelników :))))
  prowadzisz bardzo interesującego bloga :)
  życiowe mądrości sprawdzają się w 100% w praktyce :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. u mnie na topie od zawsze: nigdy nie mów nigdy!

  OdpowiedzUsuń
 5. "Wszystko wraca" u mnie jest numerem 1:) Ale tak naprawdę wszystkie te zasady gdzieś się w życiu przewijają, czy tego chcemy, czy nie...
  pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...