piątek, 16 maja 2014

To nie jest kraj dla starych ludzi #3: Na co komu sondaże


„Dziękujemy Państwu za uwagę. Wczorajsze główne wydanie naszego serwisu obejrzało/wysłuchało ponad ……. mln widzów. Dziękujemy!”
„Ponad połowa ankietowanych przez TNS Polska włączała kanał …………. . Dziękujemy za zaufanie!”
„7 mln widzów zgromadził przed telewizorami ostatni odcinek 7. serii kultowego serialu obyczajowego …………, który wyemitowała stacja …… .”
 „Gdyby wybory do europarlamentu odbyły się teraz, 25 proc. poparcia uzyskałoby …. , 20 proc. ... Na kolejnych miejscach jest: …… – 6 proc. poparcia, (….) ” 

Zastanawiałeś się dlaczego media ostatnimi czasy zarzucają swoich odbiorców wynikami sondaży, zwłaszcza tymi przedwyborczymi na chwilę przed wyborami?
Otóż w eksperymencie psychologicznym przeprowadzonym w 1951r przez Salomona Ascha* okazało się, że jednostka pod wpływem grupy wyrabia swoje zdanie. Jest zdolna je zmienić, a nawet skłamać tylko dlatego, że odczuwa silną potrzebę akceptacji grupy i strach przed odrzuceniem. Sondaże zatem to nic innego jak kreacja rzeczywistości, manipulacja i zwolnienie jednostki z myślenia. To także swoisty zamach na demokrację, bo wyborcy, a przynajmniej ich większość, przestają brać pod uwagę kwalifikacje kandydatów oraz ich ofertą programową, a jedynie starają się dopasować do zdania większości i często nie są nawet tego świadomi.  Jeśli zatem swoją wiedzę na temat kandydatów opierasz na serwisach informacyjnych i sondażach przedwyborczych proszę Ciebie lepiej nie głosuj na nikogo, bo zabierzesz głos w sprawach, o których nie wiesz nic. Już lepiej zostań w domu, chociaż z drugiej strony czy to nie wstyd, tak być Polakiem i nie interesować się losami Polski. Nic nie robić dla swojej Ojczyzny. Ona dziś nie wymaga od Ciebie byś oddał za Nią życie, potrzebuje jedynie Twojego zainteresowania i troski. To Twoja Ojczyzna. Twój dom.

Ojczyzna - kiedy myślę - wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,
Mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica,
Która ze mnie przebiega ku innym,
Aby wszystkich ogarnąć w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas:
Z niej się wyłaniam...
Gdy myślę Ojczyzna -
By zamknąć ją w sobie jak skarb.
Pytam wciąż, jak go pomnożyć,
Jak poszerzyć tę przestrzeń,
Którą wypełnia.
Myśląc Ojczyzna, Jan Paweł II*Salomon Asch w swoim badaniu poprosił ochotników, aby przyjrzeli się trzem liniom: A, B i C i zadecydowali, do której z nich najbardziej podobny jest odcinek X narysowany obok. Identyczne były odcinki C i X. 98% badanych udzielała odpowiedzi poprawnej, gdy samodzielnie brała udział w badaniu, a gdy test odbywał się w grupach ośmioosobowych (7 osób to wynajęci na potrzeby badania aktorzy, którzy udzielali nieprawidłowej odpowiedzi twierdząc, że odcinek A posiada długość równą długości odcinka X) niekiedy nawet ¾ badanych osób twierdziła, iż odcinek A posiada długość równą długości odcinka X (zaprzeczała oczywistej prawdzie)

PS
Latarnik Wyborczy

2 komentarze:

  1. Ja zawsze staram się głosować na ludzi, których znam i o których pracy mogę cokolwiek powiedzieć. Z racji zawodowych być może mam łatwiej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za ten post, teraz już wiem :)

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...